Bul

Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüme Destek ver!

AEEE Nedir? Atık Yönetimi neden yapılmalıdır?

Yararlı ömrünü tamamlamış ya da herhangi bir arıza nedeniyle kullanılamaz hale gelen elektrikli ve elektronik eşyalar, Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya (AEEE) olarak adlandırılır. Bu tanım; kombi, klima, ısı pompası, termosifon, beyaz eşyalar, küçük ev aletleri gibi çok çeşitli ve geniş bir eşya grubunu kapsamaktadır.

Yanda belirtilen sembol, ürünün atık elektrikli ve elektronik eşya kategorisine ait olduğunu ve geri dönüşüme gönderilmesi gerektiğini belirtir. AEEE’lerin diğer evsel atıklardan ayrı olarak atık hale geldikten sonra doğru tesislerde geri kazanım/bertaraf sürecine kazandırılmaları önemlidir. Çünkü elektrikli ve elektronik eşyalar atık hale geldikten sonra, içeriğindeki metal, plastik, cam ve geri kazanılabilen diğer kısımlarının mümkün olduğunca geri kazanılması ve bileşenlerinde bulunan zararlı maddelerin de uzaklaştırılması gerekir.

Çöpe atılan veya izinsiz toplayıcılar tarafından toplanan atık elektrikli ve elektronik eşyalar (AEEE) uygun olmayan yöntemlerle parçalandığında içerdikleri tehlikeli maddeler (cıva, kurşun, cadmium vb.), çevre ve insan sağlığına zarar verebilirler. Bu nedenle atık hale gelen ürünlerin toplanması, işlenmesi, tehlikeli kısımlarının çevre kirliliği yaratmayacak şekilde bertarafı bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yetkilendirilmiş kuruluşlarca lisanslı tesislerde yapılmalıdır.

Siz de DemirDöküm markalı elektrikli eşyalarınızın montajından sonra eski ürününüzün geri dönüştürüldüğünden emin olun. Eski elektrikli ürünlerinizi (kombi, klima, termosifon, ısı pompası vb.) bağlı bulunduğunuz belediyelere teslim ederek doğanın korunmasına katkıda bulunun.

Size en yakın atık merkezini öğrenmek ve detaylı bilgi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ALO 181 Hattını arayabilirsiniz.