Bul

Sıkça Sorulan Sorular

Klima çalışırken ses seviyesi nasıldır?

Klimalar iç ünitedeki sirkülasyon fanı ve dış ünitedeki kompresör dolayısıyla belirli bir ses seviyesinde çalışmaktadırlar. DemirDöküm klimalar düşük ses seviyesi ile konforlu bir iklimlendirme sağlar.

Klima kapasiteleri nelerdir?

DemirDöküm, duvar tipi split klimalarında 9,000 - 12,000 - 18,000 - 24,000 BTU/h ve sistem klimalarında 45,000 - 48,000 BTU/h kapasitelerle geniş ürün gamına sahiptir.

Klima seçiminde hangi özelliklere dikkat edilmelidir?

Klimayı seçerken elektrik tüketimi seviyesini belirleyen enerji seviyesi en önemli kriterdir. Ayrıca ses seviyesi, hava filtreleri, iç ünite dizaynı, servis ağı diğer önemli kriterlerdir.

DemirDöküm split klimalar düşük enerji tüketimi, geniş servis ağı ile kullanıcılarına en yüksek konforu sağlar.

En uygun klima kapasitesi hangi kriterlere göre belirlenir?

Klima seçimi bir çok kriter göz önüne alınarak yapılmalıdır. İklimlendirilmesi istenen mekanın yalıtımı, ara kat veya çatı katı olması, pencerelerin adet ve büyüklüğü, bulunduğu cephe (güney ? kuzey), hacimsel olarak büyüklüğü ve dış ortam sıcaklığı klima kapasite seçiminde rol oynayan başlıca kriterlerdir.

Ayrıca söz konusu klimanın seçiminin uzman kişiye danışılarak yapılması tavsiye olunur.

Klima çalışma prensibi nedir?

Klimalar bünyesindeki soğutucu akışkanının hal değişimine uğraması sonucu ortamdan ısı çekmesi veya ısı vermesi prensibine göre çalışırlar. Soğutma modunda klima soğutucu akışkanın iç ünitede buharlaşmasıyla ortamdan ısı emer ve dış ünitede emmiş olduğu ısıyı dış ortama atar. Isıtma modunda ise soğutucu akışkan iç ünitede yoğunlaşıp ortama ısı verir. Soğutucu akışkanın iç ve dış üniteler arası sirkülasyonu kompresör yardımıyla yapılırken, iç ortama verilen ve alınan ısı iç ünite fanıyla gerçekleştirilir.

DemirDöküm klimalar bulunduğu mekanda konforlu bir iklimlendirme yapmasının yanından yüksek nem alma kapasitesi ve farklı fonksiyonlara sahip filtreleriyle değerli müşterilerine sağlıklı ortam havası sağlar.

Klimanın insan sağlığına zararı var mıdır?

Kapasitesi doğru seçilmiş, doğru bir yere montajı yapılmış ve de bakımları düzenli olarak yapılan klimaların sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur.

İnsan sağlığı açısından en uygun ortam şartları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucu en uygun iç hava şartlarının 22-27ºC sıcaklık ve %40 nem özelliğine sahip olması gerektiği belirlenmiştir. En uygun iç ortam havasının mekanın (yatak odası, oturma odası vb.) özelliğine göre değişkenlik gösterebileceği göz ardı edilmemelidir.

Klima montajı ücretsiz midir?

DemirDöküm klimalar geniş servis ağı ve uzman personeli ile duvar ve salon tipi klimalarında ücretsiz montaj hizmeti vermektedir.

Klima montajında elektrik tesisatını kim yapar?

DemirDöküm servisleri klima montajında elektrik tesisatını yapmamaktadırlar. Klima montajı öncesi ürünün montajının yapılacağı yere elektrik tesisatının ehliyetli bir kişi tarafından yapılması önemlidir.

Garanti süresi nedir? Klima hangi şartlar altında garanti kapsamına girmez?

Klimalarda garanti süresi, ilk çalıştırma tarihi ile birlikte başlar. Klimalarımızda iç ve dış ünite için (2011 yılında geçerli olmak üzere) 3 yıl garanti süresi vardır.

Üründeki garanti kapsamı kullanılan malzemelerin herhangi bir dış etkenin etkisinde olmadan hasarlanmasını karşılar, bunların dışındaki şart ise kullanma kılavuzlarında detaylıca belirtilmiştir.